Almanya Vizesinden Önce Neye Karar Verilmelidir?

Vize işlemlerinden önce mutlaka gezi amacı en iyi şekilde belirlenmelidir.

Seyahat amacınız aynı zamanda ihtiyacınız olan vize türünü belirleyecektir. Dolasıyla da ihtiyacınız olan evrakların listesi bu şekilde ortaya çıkacaktır. Seyahat amacı ile vize türünü belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken konuda mesleğinizle ilgili bilgilerin toplanması ve evraklar arasına dahil edilmesidir. Örneğin, emeklisiniz ancak hem de başka bir yer çalışıyorsunuz. İş böyle bir durumda hem emekliler için gerekli olan evrakları hem de çalışanlar için gerekli olan evrakları ibraz etmek zorundasınız. Bu koşulları sağladıktan sonra Almanya vizesi için gerekli evraklar toplanmaya başlanabilir.

Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?
Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya İçin Vize Türleri Nelerdir?

Daha önce de bahsedildiği gibi seyahat amacınız vize türünüzü belirleyecektir.

Vize türünüz de ihtiyacınız olan ve ibraz etmek zorunda olduğunuz evrakları belirleyecektir. Bu nedenle de vize türleri dikkatli şekilde incelenmeli ve sizlere en uygun olan vize türü belirlenmelidir. Almanya için vize türleri şu şekildedir;

En uygun vize tipi belirlendikten sonra evrak süreci başlatılabilmektedir. Almanya vizesi için gerekli evraklar seyahat amacınız, mesleğiniz, öğrenim durumunuz ve ihtiyacınız olan zamana göre değişmektedir. Hatta çocuk sahibi iseniz bile istenen evraklarda değişiklikler yaşanabilmektedir. Hatta ekstra bilgi ve evrak talep edilebilmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize işlemleri için standart ve seyahat amacına yönelik olmak üzere iki farklı kategoride evraklar listesi bulunmaktadır.

Standart evraklar neredeyse tüm başvurular için istenmektedir. Diğer istenen evraklar ise seyahat amacına yönelik olarak talep edilen evraklardır. Standart olarak istenen evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport,
  • Almanya vizesi için başvuru formu,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Banka hesap dökümü,
  • Konaklama bilgileri,
  • Maaş bordroları,
  • Ek gelir belgeleri,
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Standart evrakların yanı sıra seyahat amacınıza ve mesleğinize göre farklı evraklar talep edilmektedir. Bu nedenle her bir seyahat amacı ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Vize türlerine ve seyahat amacına göre ihtiyacınız olan detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Seyahatinize yönelik bilgiler vizenizin çoklu veya tekli giriş olması için önemlidir. Kaç defa ziyaret gerekiyorsa belirtilmelidir. Aksi belirtilmedikçe genellikle ilk vize başvuruları için tek giriş olarak verilen vize talebinize ve ihtiyacınıza göre çoklu olarak da değerlendirilebilmektedir.