Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı bir ülkedir. Dolasıyla akraba ziyaretleri başta olmak üzere pek çok nedenle ülkeye ziyaret planlanmaktadır. Ancak ülkeye giriş çıkış için seyahat izni şartı bulunmaktadır. Almanya vize randevusu Schengen ve uzun süreli olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Ülkeye planlanan ziyaretler için iki farklı prosedür bulunmaktadır. Kısa süreli olan seyahat izin prosedürüne Schengen vizesi adı verilmektedir. Uzun süreli seyahat izin prosedürüne ise ulusal vize adı verilmektedir. İki tür için farklı bir süreç izlenmektedir. Bu nedenle de iki ayrı prosedür olduğu unutulmamalıdır.

Almanya Schengen Vize Randevu

Almanya, Schengen bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle de kısa süreli seyahat izin işlemlerini Schengen bölgesi prosedürlerine göre düzenlemektedir. Turistik, iş veya ticari, ziyaret ya da kültürel gezi amacıyla ülkeye planlanan kısa süreli seyahatler için gerekmektedir. Kısa süreli vize ile gerçekleşen ziyaretler 90 günü aşamamaktadır. Bu nedenle, bahsedilen amaçlarla bir seyahat planlanıyorsa Schengen vizesi için randevu alınması gerekmektedir.

Bireysel Schengen başvuruları kabul edilmemektedir. Vize başvuru merkezleri üzerinden süreç yürütülmektedir. Bu merkezlerden ücretsiz randevu alınmaktadır. Alınan randevu ile ilgili gün ve saatte Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş merkezlerde şahsen hazır bulunulmalıdır. Randevu günü, başvuru formu ve ilgili tüm evraklar hazır ve eksiksiz bir şekilde ilgili birime ibraz edilmelidir. Evraklarla ilgili bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Almanya Ulusal Vize Randevusu

Uzun süreli seyahat izni için gerekmektedir. Ulusal vizeye başvuru yapacak olanlar Almanya’dan oturum talep edecek kişiler olmaktadır. 90 günü aşan seyahatler için gerekmektedir. Aile birleşimi, dil veya üniversite eğitimi, çalışma veya iş kurma amaçları var ise ve süre olarak 90 günden uzun ise bu vize türüne başvuru yapılmalıdır.

Almanya ulusal vize randevusu doğrudan Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Başvuru formunda yapılacak hata veya yanlışlık, evraklarda yapılacak eksiklik başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır. Herhangi bir kuruluşun başvurunuzu incelemeyecek veya denetlemeyecek olması bu hata risklerini artırmaktadır. Bu nedenle bu konuda uzman personelden destek alınması önerilmektedir.

Almanya Vize Randevu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yapılan değişiklikle beraber bazı istisnai durumlar belirlenmiştir. Bu istisnalar içinde birinci derece yakınları vefat edenler, doğum günü veya düğüne katılacak olanlar yer almaktadır. Ayrıca tır şoförleri de ayrı bir süreç ile seyahat izin prosedürlerini tamamlamamaktadır. Bu konuda mutlaka bizimle iletişime geçiniz ve uzmanlarımızdan destek alınız.

Son dönemlerde seyahatlerle ilgili izin prosedürleri değişmektedir. Almanya vize randevu için bireylerin duyuları ve değişiklikleri takip etmesi önerilmektedir. Zor ve karmaşık olan seyahat izin süreçlerinde danışmanlık firmamız sizlere yardımcı olacaktır. Uzman kadrosu ve tecrübesi ile ihtiyacınız olan tüm konularda danışmanlık almak için bizleri arayabilir veya e-mail atabilirsiniz.