Almanya Schengen Vizesi Nedir? Kimler İhtiyaç Duyar?

Almanya, dünyanın pek çok ülkesinden göç almaktadır.

Bu ya ekonomik ya eğitim ya da sosyal/kültürel ihtiyaçlardan kaynaklamaktadır. Yaklaşık 11 milyon yabacının yaşadığı Almanya hala göç almaya ve ziyaretçi kabul etmeye devam etmektedir. Bazı ülke vatandaşları dışında pek çok ülke vatandaşlarının giriş çıkışları ise vize ile mümkün olmaktadır. Schengen vizesi ya da Almanya Schengen vizesi olarak da adlandırılan vize ile Almanya’ya giriş çıkışı yapılabilmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya, 26 ülkenin oluşturduğu ve adına Schengen bölgesi denen bölgede yer alan ülkelerden biridir. 1985 yılında kurulan bu bölge, iç sınır kontrollerinin büyük ölçüde kaldırılmasını öngören bir anlaşmayla oluşmuştur.

Yaklaşık 400 milyon vatandaşın pasaport veya vizeye ihtiyaç duymadan özgürce bu bölgelerde seyahat etmesini sağlamaktadır. Schengen vizesine sahip olan bireyler bu 26 ülke arasında rahatlıkla seyahat edebilmektedir.

Almanya da bu bölge içinde yer almakta ve Schengen kurallarına göre vize işlemlerini yürütmektedir. Almanya’ya giriş çıkış yapabilmek için gerekli olan vize türü de Almanya Schengen vizesi olarak adlandırılmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi
Almanya Schengen Vizesi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin Zorunlu Mudur?

Almanya Schengen Vizesi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin Zorunlu Mudur?

Schengen bölgesinde yer alan 26 ülke vatandaşlarının dışında bazı ülke vatandaşları Schengen vizesinden muaftır. Avrupa birliği, Avrupa ekonomik alanı ve İsviçre vatandaşları vizeden muaf olan ülke vatandaşlarıdır. Bu ülkeler dışında kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Schengen bölgesine seyahat etmek için bu vizeye ihtiyaç duymaktadır. Türkiye, Schengen vizesine başvuran ülkeler sıralamasında 2020 yılında ikinci sırada yer almıştır. 229,282 başvurunun yapıldığı 2020 yılında pandemi nedeniyle pek çok başvuru reddedilmiştir.

Almanya Schengen Vizesine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Almanya’ya yapılması planlanan tüm seyahatler için Almanya Schengen vizesi ihtiyacı bulunmaktadır. Çok farklı türde vize bulunmakta ve seyahatinizin amacı vize türünü belirlemektedir. Özet olarak vize türleri şu şekildedir;
  • Turistik,
  • Aile veya arkadaş ziyareti,
  • İş ve fuar ziyareti,
  • Eğitim, kültürel ve sportif etkinlik amaçlı seyahatler,
  • Öğrenci gezileri,
  • Staj,
  • Tır şoförü,
  • Havaalanı transit,
  • 90 gün ve üzeri ziyaretler için ulusal vize.

Yukarı bahsedilen amaçlar ile Almanya’ya seyahat düşünen bireyler, mutlaka Almanya Schengen vizesine sahip olmalıdır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Nereye Başvurulmalı?

Seyahatlerin sıklaşması ve insanların farklı ülkelere gitmek istemesi nedeniyle konsolosluklar başvuruları vize başvuru merkezleri üzerinden yürütmektedir. Bazı vize türleri haricinde neredeyse bütün işlemler vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Bireysel başvurularda yapılan hataların önlenmesi, zaman ya da maddi kaybın en aza indirilmesi için konsolosluklar vize başvuru merkezlerinden hizmet alınmasını önermektedir. Konsolosluklara yapılan bireysel başvuruların oldukça kısıtlanması nedeniyle de vize başvuru merkezlerinin tercih edilmesi zorunlu hale gelmiştir.