Öğrenciler İçin Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya, turistik ve aile ziyaretleri kadar üniversite öğrencilerinin de ziyaret noktalarından biridir. Öğrenci değişlerinden kongre konferans katılımlarına kadar pek çok etkinlik için Almanya tercih edilmektedir. Öğrencilerin hangi amaçla olursa olsun Almanya ziyareti için vizeye ihtiyacı bulunmaktadır. Öğrenciler için Almanya vizesi diğer prosedürlerine göre farklılara sahip bir prosedürdür.

Öğrenciler İçin Almanya Vizesi Nedir?

Eğitim veya dil kursu amacıyla Almanya’ya seyahat edecek bireyler bu vizeye sahibi olmalıdır. Böyle bir amaç için uzun süreli yani D tipi ve kısa süreli yani C tipi vize alınabilmektedir.

Öğrenciler İçin Almanya Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Almanya, yasal veya yasa dışı yollarla ülkeye girip geri dönmeyecek kişileri tespit etmeye çalışmaktadır.

İltica edenlerin sayılarının oldukça yüksek olması nedeniyle de Almanya, vize başvurularında titiz davranmaktadır. Paravan eğitimlerin veya dil kurslarının fark edilmesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması anlamına gelmektedir. Ve hatta eğitim amacıyla Almanya’ya gidilmediğinin düşünülmesi vizenizin reddedileceğinin kesinleşmesi demektir. Özellikle gençlerin Almanya’da yaşamlarını sürdürmek istemesi nedeniyle de bu vize türünde daha dikkatli davranılmaktadır.

Öğrenciler İçin Almanya Vizesi

Öğrenciler İçin Almanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak üç kategoride vize bulunmaktadır. Bunlar;
  • Dil kursu için,
  • Eğitim için,
  • Öğrenci adayları için vizelerdir.

Almanca dil eğitimi için Almanya’da kursa gidecekler dil kursu vizesine başvuru yapmaktadır. 3 aydan 1 yıla kadar tüm Almanca eğitimleri için kısa ve uzun süreli dil kursu vizesi gerekmektedir. Bu vize için dil kursu kayıt belgesi ve masrafların kim veya kimler tarafından karşılanacağını gösteren belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Almanya’da bir üniversiteden kabul almış öğrenciler için ise eğitim vizesi gerekmektedir. Bu vize için Almanya’da bir üniversiteden kabul mektubu almak gerekmektedir. Ayrıca, eğitim ve kalma masraflarının kim veya kimler tarafından karşılanacağını gösteren belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Herhangi bir kabul mektubu olmayan, hangi programı tercih edeceğine karar vermemiş ancak Almanya’da eğitimini sürdürmek isteyen bireyler ise öğrenci adaylar vizesine ihtiyaç duymaktadır. Başvuru için noter tasdikli ÖSYM sonuç belgesi ibraz edilmelidir. Ayrıca, dil kursuna veya üniversitelerin dil kursuna kayıt belgesi de evraklar arasına eklenmelidir. Ek olarak da eğitim ve kalma masraflarının kim veya kimler tarafından karşılanacağını gösteren belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.