Kamu Personeli İçin Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Pek çok meslek grubu gibi kamu personelleri de ülkeler arası seyahat etmektedir.

Özellikle Almanya, tarihi ve eşsiz güzelliği ile kamu personellerinin rotalarını kendisine çekmektedir. Kamu personellerinin yeşil pasaport ile vizesiz ülkelerarası seyahat etme şansı bulunmaktadır. Ancak bu hak yakın zamanda sınırlandırılmış ve farklı uygulamalar getirilmiştir. Ek olarak, her kamu personeli yeşil pasaport hakkına sahip değildir. Bu nedenle de turistik geziler için kamu personelleri vizeye ihtiyaç duymaktadır. Peki kamu personeli için Almanya vizesi nasıl alınır?

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport hususi pasaport olarak da adlandırılmaktadır. Kamu görevlilerine ve aile üyelerini belirli şartların sağlanmasıyla birlikte verilmektedir. 5 yıllık bir süre ile verilen bu pasaport ile pek çok ülkeye vizesiz seyahat mümkün olmaktadır. Ancak her kamu personelinin yeşil pasaport hakkı bulunmamaktadır. T.B.M.M. eski üyeleri, bakanlar, 1,2 ve 3. derece kadroya sahip kamu personelleri yeşil pasaport hakkına sahip olabilmektedir. Ancak, hak sahibi olmak için istenen derecelere ulaşmak oldukça uzun bir sürede gerçekleşmektedir. Bu nedenle de turistik bir amaç için Almanya’da bulunmak isteyen kamu personeli için Almanya vizesi gerekmektedir.

Kamu Personeli için Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport hakkı olmayan kamu personellerinin vize işlemleri diğer vize işlemlerine göre daha kolay olabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu evrakların tam ve eksiksiz olmasıdır. Turistik bir amaç için Almanya ziyaretinin gerektirdiği evrakların temin edilmesi ile vize başvuru olumlu sonuçlanacaktır. Evraklarda eksik ya da yanlış beyan, ilgililerde Türkiye’ye geri dönüşünüz konusunda soru işaretine neden olabilmektedir. Bu nedenle evraklar eksiksiz, tam ve dikkatli şekilde doldurulmuş olmalıdır. Kamu personelleri için gerekli olan Almanya vizesi, aşağıda belirtilen evrakların ilgili kuruma teslim edilmesiyle başlatılmaktadır. Konsolosluk tarafından incelenen evraklar 15 gün içinde cevaba bağlanmaktadır.

Kamu Personeli için Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kamu personelleri için istenen evraklar standart evraklardır.

Bu evraklar neredeyse tüm vize türlerinde istenmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki gerektiğinde ilgili merci sizlerden daha fazla evrak veya ek bilgi talep edebilmektedir. İstenen evraklar şu şekildedir;

  • Başvuru formu,
  • Pasaport,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Seyahat rezervasyonları ve konaklama belgeleri,
  • Banka dökümü,
  • Çalışma ve izin belgesi – Yapılan işin niteliğini gösteren şekilde, seyahat tarihlerinizin belirtildiği, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
  • Maaş bordrosu,
  • Ek gelir belgesi – Ek gelirlerinizi ya da gayrimenkullerinizi ifade eden belgeler.

Almanya Vize Başvurusu
Kamu Personeli için Almanya Vizesi
Almanya Vizesi