Emekliler İçin Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun bir iş yaşamından son belki de en güzel zamanlar emeklilik dönemleri olmaktadır. Ülkemizde yeni yeni bir kültür haline gelen emeklilik dönemi gezileri dünya genelinde oldukça yaygın bir turizm türüdür. Özellikle Asya ülkelerinde çok fazla görebildiğimiz emeklilik sonrası gezi faaliyetleri Türkiye’de de popüler hale gelmiştir. Emeklilik döneminde yapılan gezilerde de en fazla tercih ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Peki emekliler için Almanya vizesi nasıl alınır veya hangi evraklar gereklidir?

Emekliler İçin Almanya Vizesi Nedir?

Emekliler için en önemli konu seyahatin amacıdır.

Çünkü bu, vize türünü doğrudan etkileyecektir. Bir seyahatin turistik bir ziyaret olacak kabul edilmesi için otel rezervasyonunuzun olması gerekmektedir. Ayrıca seyahatiniz boyunca belirtiğiniz otelde kalmanız beklenmektedir. Diğer taraftan eğer emekli bir birey olarak Almanya’da ikamet eden birinin evinde kalacaksınız bu aile ve arkadaş ziyareti olarak değerlendirilmektedir. Bu ayrıntıya dikkat edilmeli ve amacınıza göre vize başvuru yapılmalıdır. Turistik bir gezi için davetiye gerekmezken aile ve arkadaş ziyareti için bir davetiyeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Emekliler için Almanya vizesi, turistik bir amaçla Almanya’ya yapılacak seyahatlerde yeşil pasaportu olmayan emeklilerin sahip olmak zorunda olduğu vizedir.

Emekliler İçin Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahat amacı belirlendikten sonra seyahat amacına göre evrak işlemleri başlatılabilmektedir. Turistik ve aile & arkadaş ziyareti prosedürleri farkı iyice anlaşıldıktan sonra aşağıda sıralanmış evraklar hazırlanır. İlgili kuruma teslim edilen evraklar konsolosluk mercilerince değerlendirilmekte ve teslimden 15 gün sonra karara bağlanmaktadır.

Emekliler İçin Almanya Vizesi için Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

<h5>Emekliler için istenen evraklar herhangi bir işte çalışan ve çalışmayan emekliler için farklıdır.</h5>

Aşağıda her iki grup için gerekli evraklar listelenmiştir;

 • Pasaport,
 • Başvuru formu,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Vize harç dekontu,
 • Seyahat ve konaklama belgeleri,
 • Banka dökümü – Emeklilik ve şahsi hesap cüzdanı veya dökümü, son üç aya ait,
 • Emeklilik belgesi – E-devletten çıktısı ve barkodlu emekli olduğunuzu gösteren belge,
 • İzin belgesi – Emekli olup çalışanlar için geçerlidir,
 • Ek gelir belgeleri.
 • Dilekçe – Seyahat amacınızı anlatan ve seyahatinize yönelik bilgilerin yazıldığı dilekçe.

Emekliler İçin Almanya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Emekliler için banka hesabında para bulundurma zorunluğu bulunmamaktadır. Ancak, hesap hareketlerini gösteren hesap dökümünün mutlaka evraklar arasında yer alması gerekmektedir. Ayrıca, eğer turistik değil aile & arkadaş ziyareti yapılacaksa davet edenin davetiyesi gerekmektedir. Bu davetiye de Almanya’daki ilgili belediye veya göçmen ofisinden alınacak onaylı davetiye ile mümkündür.

Almanya Vize Başvurusu
Almanya Aile Ziyareti Vizesi
Almanya Vizesi