Almanya Turistik Vizesi Nedir?

Pek çok nedenden dolayı insanlar Almanya’yı ziyaret etmektedir. İş, kültür, turistik veya aile ziyareti gibi pek çok amaç ziyaret nedenleri olabilmektedir. Ancak hangi amaçla olursa olsun Türk vatandaşları Almanya’ya giriş çıkış için Schengen vizesine sahip olmak zorundadır. Vize türleri ve prosedürleri seyahat amacına veya süresine göre değişmektedir.

Peki bu vize türleri arasında Almanya Turistik Vizesi nedir ve nasıl alınır?

Almanya Turistik Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Ülke ziyaretleri için iki farklı vize türü bulunmaktadır. Bunlar kısa süreli ya da uzun süreli vizelerdir. Almanya Turistik vizesi de kısa süreli vizeler arasında yer almaktadır. Bu vizeye sahip olmanız aynı zamanda Schengen vizesine sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu vize ile beraber Almanya dahil 26 Schengen üyesi ülkeye ziyaret imkanı bulunmaktadır. Turistik vize sayesinde 6 ay içinde 90 güne kadar kısa süreli kalış mümkün olmaktadır.

Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?
Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?
Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Turistik vize işlemleri için standart evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların dışında konsolosluk veya ilgili makamların isteğine göre farklı evraklar da talep edilebilmektedir.

Standart evraklar arasında istenen belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport – En az üç ay geçerli ve on yıldan eski olmamalıdır.
 • Başvuru formu – Eksiksiz ve gerekli alanlarının başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf – 6 aydan eski olmamak kaydıyla 35×45 mm ebatlarında
  olmalıdır.
 • Seyahat sigortası – En az 30.000 Euro teminatlı ve ayrıca tüm Schengen ülkeleri için geçerli olmalıdır.
 • Vize harcı dekontu.

Standart evrakların dışında seyahate yönelik rezervasyon bilgileri ve mali yapınızı gösteren evraklar da talep edilmektedir. Almanya turistik vizesi için gerekli olan bu evraklardan rezervasyon bilgilerinizi gösteren evraklar oldukça önemlidir. Uçuş, otel veya tur rezervasyonlarını belgelediğiniz evraklar konsolosluk yetkililerinin seyahatinizin gerçekleşeceğine olan inancını ve tutumunu etkileyecektir. Bu evrakların tutarlı olmasına özen gösterilmelidir.

Bunlar dışında Almanya turistik ziyaret izin belgesi için mali durumunuzu, mesleğinizi ve diğer konularda bilgilerin yer aldığı evrak listeleri ise şu şekildedir;

 • Banka hesap dökümü – Son 3 ay ve başvurudan en fazla 15 gün öncesinde alınmış olmalıdır.
 • Çalışma ve izin belgesi – İzin belgesinde seyahat bilgileri ayrıntılı şekilde ifade edilmelidir.
 • SGK hizmet dökümü – QR barkodlu ve detaylı olmalıdır.
 • SGK işe giriş bildirgesi – Barkodlu olmalıdır.
 • Maaş bordrosu – Son 3 aya ait olmalıdır.
 • İş sözleşmesi – SGK'lı olmayanlar için çalıştığını belgeleyen sözleşmedir.
 • Ek gelir belgeleri – Kira, dükkan gelirleri veya araç ruhsatları gibi gelir ifade eden belgelerdir.

Çocuklarla yolculuk yapacaklar için ise ek evraklar istenmektedir. Bu evraklar çocukların yaşlarına göre değişmektedir. Almanya turistik vizesi için vize başvuru merkezinden daha detaylı bilgi almak faydalı olacaktır. Ayrıca pandemi nedeniyle pek çok süreç revize edilmiştir. Vize başvuru merkezi, sizlere bu konuda en sağlıklı ve güncel bilgiyi sağlayacaktır. Konsolosluklar, başvurulardan önce mutlaka uzman personelden destek alınmasını tavsiye etmektedir.