Almanya, seyahat izin belgesi başvuru sıralamasında Türkiye’den en fazla talep olan ülkeler arasındadır. Schengen bölgesinde yer alan ülke, bu bölge kurallarına uygun olarak birtakım evraklar talep etmektedir. Bu evraklar seyahat amacınıza uygun değişebilen ve sabit evraklardan oluşmaktadır. Sabit evraklar arasında da seyahatinizde istenmeyen durumlar için gerekli olan sigorta belgesi yer almaktadır. Almanya seyahat sigortası, ülkeye giriş için istenen zorunlu evraklardan biridir. 

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahatle ilgili masraf ve kayıpları kapsayan bir sigorta türüdür.  Yurtdışı seyahatlerde de pek çok faydası bulunmaktadır. Yurtiçi seyahatler içinde seyahat sigortası bulunmaktadır. Pek çok zararı karşılamak seyahat sağlık sigortası ile mümkündür. Kişisel mülkten kiralık araba gibi kiralık ekipmana fidyeden tıbbi masrafa kadar değişebilecek pek çok durum için gerekmektedir. Bu nedenle de bilet veya tatil paketi satan firmalar müşterilerine bu seçeceği sunmaktadır. Ancak Almanya seçeceği düşünülüyor ve vize isteniyorsa bireylerin Almanya seyahat sigortası ihtiyacı zorunludur. 

Almanya Seyahat Sigortası İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu tür bir kapsayıcı ve önleyici işlem için birtakım asgari kriterler bulunmaktadır. Schengen vizesi için bu belgeye ihtiyacı olan bireyler şu konulara dikkat etmelidir;

  • Tüm Schengen bölgesini kapsamalıdır.
  • Asgari 30 bin Avro teminatı olmalıdır. Bu teminata olası tüm hastalıklar dahil edilmelidir. Ayrıca bulunulan ülkeden ikamet edilen ülkeye nakil masraflarını da kapsamalıdır. 
  • Almanya seyahat sigortası yapılmadığına dair kuşku uyandırıcı işlemlerden kaçınılmalıdır. Bunun için ise belgesinin aslı veya ödeme yapıldığına dair belge mutlaka evraklar arasına eklenmelidir.
  • Sigorta başlangıcı saat 12:00 ile başlamalı ve yeni aynı şekilde 12:00 ile de bitmelidir. Gidiş dönüş sürelerinizin tamamı sigorta süresi dahilinde olmalıdır. Bir gün öncesini ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde olması tavsiye edilmektedir. 
  • Olası tüm sağlık giderleri bizzat sigorta şirketi tarafından ilgili hastaneye veya hekime ödenmelidir. Bireysel yapılan ve daha sonra ilgili sigorta şirketinden geri alınan ödemeler bu işlem için uygun değildir. 
  • Bu belge Almanya vatandaşlarının eşleri için de geçerlidir. 

Ulusal vize 90 gün veya üzeri ziyaretler için ihtiyaç duyulan vizedir. Schengen vizesi gibi kısa süreli vizeler dışında uzun süreli vizeler için Almanya seyahat sigortası işlemleri farklılık göstermektedir. Ulusal vize için dikkat edilmesi gereken konular ise şu şekildedir;

  • Poliçe Almanca veya İngilizce olarak ibraz edilmelidir.
  • Schengen vizesine göre düzenlenen poliçeler uzun süreli yolculuk için geçerli değildir.
  • Yolculuk süresi göz önünde bulundurulmalı ve uygun poliçe alınmalıdır. Örneğin, bir yıl ikamet edilecekse seyahat sigorta poliçesi bu tarihe uygun olmalıdır. 
  • Üniversite eğitimi veya çalışma amaçlı seyahatlerde ise Almanya’ya giriş itibariyle 15 gün geçerliliği olan poliçeler yeterli olmaktadır. 

Almanya seyahat sigortası için asgari bilgiler koşullara göre değişebilmektedir. Özellikle COVID – 19 nedeniyle süreçlerde yaşanan değişimler bu belgeyi de etkileyebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka bilgi notları takip edilmelidir. Ayrıca bu konuda profesyonel yardım da alınabilmektedir. Dilerseniz web sayfamızın iletişim kısmında bulunan info@almanyavizebasvurumerkezi.com e-mail adresimize talep gönderebilirsiniz. Uzman ekibimiz, kısa süre içerisinde ilgili bilgi notlarını tarafınıza iletilecektir.